Dupla, nagyrészt 1977 és 78-ban felvett koncertfelvételekből álló lemez. Eredetileg 1979 március 3-án jelent meg a Zappa Records első kiadványaként. A cím szójáték: Zappa arab burnuszba öltözve látható a borítón, az arab hangzású cím utalás a KC and the Sunshine Band 1976-os "Shake Your Booty" című diszkóslágerére.
[1979. március 3. | Frank Zappa, 2LP, Zappa SRZ-2-1501 | >>Information INK | nr. 26.]
lásd: Sajtóközlemény az 1977-78-as koncertidényre - EMI CD és egyéb kiadások
A lemez számai:
Minden darab FZ szerzeménye, a "Rubber Shirt" szerzői: Bozzio/O'Hearn/Zappa.
- I Have Been In You – 3:33
- Flakes – 6:41
- Broken Hearts Are for Assholes – 3:42
- I'm So Cute – 3:09
- Jones Crusher – 2:49
- What Ever Happened to All the Fun in the World – 0:33
- Rat Tomago – 5:15
- Wait a Minute – 0:33
- Bobby Brown (Goes Down) – 2:49
- Rubber Shirt – 2:45
- The Sheik Yerbouti Tango – 3:56
- Baby Snakes – 1:50
- Tryin’ to Grow A Chin – 3:31
- City of Tiny Lites – 5:32
- Dancin' Fool – 3:43
- Jewish Princess – 3:16
- Wild Love – 4:09
- Yo' Mama – 12:36
A lemezről
A Sheik Yerbouti bizonyos szempontból fordulópontot jelent Zappa karrierjében: ez az első album, amit a Warner Bros. Recordstól függetlenedve végre a saját kiadójánál jelentethet meg. A hangsúly itt elsősorban a szatírákon, a paródiákon (tehát a szövegeken) van, és ezzel a lemezzel kezdődik egy nagyobb eladási példányszámokat produkáló, kereskedelmi sikerekben is gazdag időszak.
A dalok szinte mindegyike komoly stúdió-utómunkálatokkal "kezelt" koncertfelvétel, ezek az 1977 Halloweeni és nagyrészt 1978 eleji (főleg Londoni) koncerteken készültek.
Ugyanez a felállás látható/hallható a Baby Snakes című DVD-n és CD-n, és a Hammersmith Odeon című posztumusz kiadványon.
Az egyes számokról:
- "Bobby Brown (Goes Down)" - valószínűleg Zappa világszerte legismertebb dala, ez nem vonatkozik azonban Amerikára: a rádiók az erősen szexuális töltetű szövege miatt letiltották.
- "I Have Been in You" - a dal Peter Frampton egy 1977-es dalát, az "I'm in You"-t gúnyolja ki egy erősen szexuális tartalmú szöveggel.
- "Dancin' Fool" - Frank Zappa első Grammy-jelölése ("A legjobb férfi rockénekes"), a szám meglehetősen népszerű lett a diszkókban, annak ellenére, hogy a szövege elég egyértelműen gúnyolja ki a diszkó zenét.
- "Flakes" - a számban egy Bob Dylan paródiát hallunk - erről Adrian Belew gitáros így mesél (464-es anekdota):
Frank sosem énekelt és gitározott egyszerre. Ha valaki a koncertfelvételeit megnézi, látszik hogy vagy gitározik, vagy énekel, de egyszerre a kettőt soha. Egyszer rájöttem, miért. Halkan eljátszotta és elénekelte nekem ennek a dalnak a középrészét. Borzasztó volt. Mint egy rossz folk-dal. Én meg elkezdtem cikizni Bob Dylan hangján: "I asked as nice as I coouuld".
"Ez az! - mondta Frank. - maradjon így!" Így került a Bob Dylan paródiám egy Frank Zappa felvételre. Mindig érdekelt, vajon Bob Dylan mit gondolna erről.
- "Jewish Princess" - egy humoros pillantás a zsidó sztereotípiák felvonultatásával, amit aztán erős tiltakozással fogadott az Anti-Defamation League, akik felé Zappa azzal utasította el a bocsánatkérést, hogy: "nem én találtam ki a zsidó hercegnőket - léteznek, hát írtam róluk egy dalt".
- "Rat Tomago" - a szám a "Torture never Stops" gitárszólójának enyhén megvágott változata, elhangzott 1978. február 15-én Berlinben.
- "The Sheik Yerbouti Tango" - a "Little House I Used to Live In" szólója, elhangzott ugyancsak 1978. február 15-én Berlinben.
- "City of Tiny Lites" - a dalhoz készült egy gyurmaanimációs videó, Bruce Bickford munkája.
- "Rubber Shirt" a basszusszólóról Zappa a fülszövegben:
MEGYJEGYZÉS: a basszusszólam egy 1974-es svédországi, göteborgi felvételről származik, amit Patrick O’Hearnnel játszattam fel egy közepes tempójú gitárszóló fölé (Inca Roads*). A felvétel során a hangok többé-kevésbé rögzítettek voltak, így valóban improvizált basszus-szólóról azért nem beszélhetünk. Ezt a basszussávot úgy másfél év múlva kiemeltem a svéd mesterszalagról és egy 11/4-ben készült 24 sávos felvételbe tettem. Ennek a kísérleti újraszinkronizálásnak (ugyanezt a technikát használtuk a Zoot Allures albumon a „Friendly Little Finger” című számnál) az eredménye hallható most a lemezen. A basszus és a dob közti érzékeny, érdekes viszonylatok a valóságban így soha nem történtek meg… Érdemes megjegyezni, hogy a „Yo Mama” gitárszóló része ugyanígy készült. *forrás: Information INK;
- "Yo Mama" - a dal keletkezéséről Tommy Mars billentyűs:
Ez a dal hozzám köthető, Frank a 77-es turné legelején írta. Londonban próbáltunk éppen, nagyon ideges volt. Elvárt volna bizonyos dolgokat, ezek a bizonyos dolgok pedig nem voltak meg. Éppen a "Zoot Allures"-t kezdtük játszani és mikor ahhoz a 11-es akkordhoz ért, mindenkire nagyon mérges lett, mert semmi sem úgy történt, ahogy történnie kellett volna. Engem azért büntetett meg, mert a "The Little House I Used To Live In" című kis darabot nem tanultam meg. Nem tudtam, hogy azt szerette volna, hogy teljes egészében tanuljam meg! Tehát ez a próba teljes kudarc volt. Másnap ezzel a szöveggel érkezett: "Jobb, ha visszamész anyádhoz..." - úgyhogy ez teljesen önéletrajzi dolog. Franknél ez így megy.
Grammy jelölések
- A lemezről a Dancin' Fool ("A legjobb férfi rockénekes") és a Rat Tomago ("Legjobb instrumentális rock-szám", 1980 - ld: Wikipédia) a Grammy jelöltek között volt, a díjat magát nem nyerték el.
Közreműködők
Zenészek:
- Frank Zappa – szólógitár, ének
- Adrian Belew – ritmusgitár, ének
- Ed Mann – ütőhangszerek, ének
- Patrick O'Hearn – basszusgitár, ének
- Terry Bozzio – dobok, ének
- Tommy Mars – billentyűs hangszerek, ének
- Peter Wolf – billentyűs hangszerek, vaj
- Napoleon Murphy Brock – ének
- Andre Lewis – vokál
- David Ocker – klarinét
- Randy Thornton – vokál
Technikai stáb:
- Bob Ludwig – Mastering Engineer
- Bob Stone – Digital Remastering
- Joe Chiccarelli – Remixing, Overdub Engineer
- Lynn Goldsmith – Photography, Cover Photo
- Peter Henderson – Engineer
- Kerry McNabb – Engineer
- Davey Moire – Vocals, Engineer
- John Williams – Art Direction
- Gail Zappa – fotó
- Amy Bernstein – Artwork, Layout Design
- Barbara Isaak – asszisztens